1. Reklam alanı
2. Reklam alanı
11 Mayıs 2020

Basketbol da Ligler iptal edildi

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle kadın ve erkek basketbolda sezonun iptal edildiğini açıkladı.

Türkiye Basketbol Federasyonu, koronavirüs nedeniyle askıya alınan liglerin iptaline karar verdi. Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada sezonun iptal edildiğini duyurdu.

Buna göre şampiyon, küme düşme ve lige yükselme olmayacak. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Türkoğlu açıklamasında "Tüm liglerimizi sonlandırdık. Hiçbir ligimizde şampiyon ilan edilmeyecektir. Lig sıralaması mevzuata göre daha sonra şekillenecek ve kamuoyuyla paylaşılacak.

Ligden düşme ve lige yükselme uygulanmayacaktır. Gelecek sezonun lig yapıları kulüp mali denetim ve lisans talimatı olmak üzere ilgili mevzuata göre oluşturulacaktır" ifadelerini kullandı. TBF'den yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizde ve dünyada etkileri devam eden COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlikle mücadelede devletimizin çizdiği çerçeveye uygun şekilde, Türkiye Basketbol Federasyonu da üzerine düşen sorumluluğu ilk andan itibaren büyük bir titizlikle üstlenmiştir.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, bu hassas duruma ilişkin tüm senaryolar değerlendirilirken, başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerimizin de görüşleri alınmıştır.

Oluşan gerekçelerle, yaşanan belirsizliğin liglerimize daha fazla zarar vermemesi adına Federasyon Yönetim Kurulumuz bugün toplanmış ve ilgili konuları görüşmüştür.

Türk basketbolunun geleceğini gözeterek, sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla alınan ve lig organizasyonlarının sorunsuz başlaması adına önem arz eden kararlar şu şekildedir;

1. Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.

2. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.

3. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.

4. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

5. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

3. Reklam alanı
4. Reklam Alanı