YOK OLUYORUZ !! 

YOK OLUYORUZ !! 

image

Yasin Paydaş

Köşe yazarı

Son yıllarda bölgemizde, ki özellikle Konya’da, sayıları 350’yi geçen, 2 hafta önceyse Sultanhanı ilçemizde oluşan obruğu gördük.

Peki hiç sorduk mu kendimize bu obrukların nedeni ne olabilir?

Bu obruklar oluşuyor?

Bölgemizdeki iklim şartları ve yerüstü su kaynaklarımızın yetersizliğinden dolayı, ekili arazilerin su ihtiyacını karşılamak için yeraltı su kaynaklarına yönelim oranı oldukça fazla. Zaten ekilen arazilerin büyüklüğünü söylemeye gerek bile yok..

Bilinçsiz, plansız bir şekilde açılan kuyular ve yine bir o kadar bilinçsiz ve plansız arazi sulamasıyla birlikte yeraltı sularımız çekiliyor. Çekilen ve tükenen suların oluşturduğu boşluklar, çöken topraklarla doluyor.

Haliyle karşımıza dev obruklar çıkıyor.. Geçtiğimiz yıllarda devletin sondaj su kuyularına getirmiş olduğu düzenleme ile yeraltı su kullanımına sınırlama getirilmiş, izinli ve planlı kullanım hedeflenmişti.

Ancak açılan kaçak kuyular yüzünden bu düzenleme pek işe yaramıyor. Malum biz Türk vatandaşı olarak yasakları delmenin bir yolunu buluyoruz hep. Her neyse konumuz obruk değil aslında. Asıl konumuz ;

YOK OLAN SU KAYNAKLARIMIZLA BİRLİKTE DÜNYAMIZIN , GELECEĞİMİZİN , BÜYÜK BİR TEHLİKENİN İÇİNE SÜRÜKLENMESİ..

Bir önceki köşe yazımda eğer gerekli önlemleri almazsak, duyarlı olmazsak, gelecekte olabilecek senaryoları çizmiştim. Okuyanlar hatırlayacaktır :

…“Ülkeler, birbiriyle su için savaşmak üzere !”…

İşin en kötü yanı da o kötü senaryoların gerçekleşmesi için tüm insanlık alemi olarak elimizden geleni yapıyoruz.

Neden böyle yapıyoruz?

Neden ilerimizi düşünmüyoruz?

Neden kötü sonları göz önüne getirmiyoruz ?

Neden plansız ve haddinden fazla kullanıyoruz suyu?

Neden kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz?

1 saatlik su kesintisinde bile hayatımızın felç olduğunu göre göre neden suyu kökten bitirmeye çalışıyoruz. Tabi bu sorunlar sadece su kuyuları yüzünden değil.

Şebeke sularımızın da aşırı kullanılmasından, yok olan yeşil alanlarımızın oluşturduğu yağışsız ve kurak iklimden de kaynaklanıyor.

Her neyse bence daha fazla uzatmaya gerek yok yazıyı. Aksi halde konu konuyu açarak ilerliyor. Lütfen sularımızı bilinçli kullanalım. Bulaşıklarımızı, çamaşırlarımızı elle değil mümkünse makinada yıkayalım.

Elimizi yıkarken, duş alırken mümkün mertebe suyu az kullanalım. Ekili arazilerimizi daha fazla sulayalım düşüncesine kapılıp, bu günü kurtarayım derken YARINIMIZI ÖLDÜRMEYELİM.

Su kuyularını izin verilen ve gerektiği şekilde kullanalım.

Yeşili sevelim, Ağaçlarımızı koruyalım, DOĞAYI KORUYALIM. "BAZEN İNSAN KENDİ KADERİNİ KENDİSİ ÇİZER"diyerek sonlandırıyorum yazımı.

Umarım bu cümle bir şeyler canlandırır aklınızda. İnşaallah yarınlarımız daha aydınlık, daha yeşillik ve daha huzurlu, güvenli sağlıklı günlerle dolu olur..

Yasin Paydaş _ Aksaray Aktif Haber